Phelsuma robertmertensi
Původ: Komorské ostrovy
Velikost samců je asi 12cm,samice jsou o něco menší.Pohlaví samců určíme podle femorálnách pórů,zduřelého kořene ocasu,větší velikosti.U samic můžeme často pozorovat vápníkové kapsy za hlavou.
Tyto felzumy chovám v teráriu o velikosti 30x30x50cm.Zařízení je spíše jednodušší,tvořené kolmo a šikmo orientovanými bambusovými tyčemi a tchýniným jazykem.tuto rostlinu felzumy s oblibou využívají jako skrýš i jako rozhlednu.Osvětlení,jenž tvoří úsporná žárovka a UV zářivka jsou umístěny mimo terárium.Teplota v létě se pohybuje mezi 28-35st. C ve dne,v zimě 25-30st.C přes den.Noční pokles na pokojovou teplotu.Rosím 1x denně,v horkých dnech vícekrát.
Krmím přiměřeně velkými cvrčky obden.Cvrčky vždy obaluji vápníkovým preparátem.Krmení občas doplňuji ovocnými kašičkami.Nejčastěji používám rozmačkaný banán do kterého přidávám vápník,buď ve formě kapek,ty jsou ale dost hořké nebo prášku,vitamíny a jod.Místo banánu občas použiju jablko s medem nebo dětskou přesnídávku,ale v tom jsou moje felzumy dost vybíravé a některé příchutě jim moc nejedou.a opět to obohacuji o vápník,vit. a jod.
Samice klade po dvou vejcích,mě zatím vždy do (stejné)bambusové tyče.Vejce bych asi doporučil přemístit do inkubátoru,při ponechání v teráriu mi vyschly.Inkubuji při 27st C na suchém podkladě ve vodním inkubátoru,takže vlhkost vzduchu je vysoká.Při této teplotě mi inkubace vajec trvala asi 80 dní. Mláďata žerou čerstvě vylíhnuté cvrčky a drosofily. Občas dostanou i ovocnou kašičku. Doporučuji jim urdžovat vyšší vlhkost v teráriu, aby se mohla lépe svlékat,jinak se chov neliší od dospělých jedinců.
Závěrem: Dle mého názoru patří tyto felzumy k poměrně snadno chovatelným felzumám. Jsou aktivní, krásně vybarvené a vcelku nebojácné. Jejich nevýhodu bych viděl v poměrně malém zastoupení v českých chovech, tudíž se hůře shání partneři do páru.